رونمایی شماره دوم - هیأت و رسانه

رونمایی شماره دوم - هیأت و رسانه

توصیه سید مجید بنی فاطمه به اهل هیئت؛ بهره گیری از محتوای نشریه عین / حاج مهدی رسولی؛ فصلنامه «ع» فرصتی برای بیان منطق پشتیبان اقدامات هیئت / سید بشیر حسینی؛ نشریه عین، پیشران هیئات/

 

آئین رونمایی از دومین شماره فصلنامه علمی تخصصی مطالعات آئینی "ع" در موضوع هیأت و رسانه با حضور سیدمجید بنی فاطمه و مهدی رسولی و با اجرای دکترسید بشیر حسینی به همت مرکز تخصصی احیاء امر در آستانه محرم الحرام 1444 هجری قمری برگزار شد.

 

 

در ابتدای این نشست سیدمجید بنی فاطمه هیأت را قلب تپنده رسانه شیعه معرفی کردند و ضمن اظهار خوشحالی از تدوین و انتشار این شماره از نشریه با موضوع هیأت و رسانه ، جای چنین محتوایی را تا امروز خالی دانستند. ایشان افزودند برخی جوانان هیئتی گلایه دارند که ما دسترسی به برخی بزرگان و اساتید نداریم برای اینکه در موضوعات مورد نیاز در هیئت مانند رسانه، خدمات اجتماعی، فعالیت های فرهنگی و ... آگاهی پیدا کنیم. خدا را شاکریم که نشریه «ع» به این امر مغفول مانده پرداخته است و امیدواریم روز به روز توانمند تر شود. و در پایان اظهار داشتند؛

«خوشحالم از اینکه این فصلنامه منتشر شده و از همه عزیزان می خواهم که آن را تهیه و مطالعه کنند و استفاده کنند و برای خودم هم خیلی قابل استفاده بود. ان شاء الله که همه به این نشریه دسترسی پیدا کنند تا بتوانند بهتر از پیش عرض ادب کنند و هیئت را با موفقیت بیشتر جلو ببرند.»

حاج مهدی رسولی نیز در این نشست خبری، هیأت را یک پدیده عمیق، قدسی، مؤثر و منحصر به فرد معرفی کردند و افزودند؛ اگرچه با چنین جریان وسیعی مواجهیم، متاسفانه هنوز این پدیده برای عموم جامعه مغفول باقی مانده است، حتی برای امثال بنده که در کانون آن قرار داریم بسیاری از ابعاد آن ناشناخته مانده است. لذا می طلبد یک نگاه علمی و تخصصی به هیئت داشته باشیم. اقدامات بزرگی که هیئات انجام داده اند، متاسفانه منطق پشتیبانش معرفی نشده و لذا برخی جاها مظلوم واقع شده است. مثلا در ساحت هنر، هیئت یکی از غنی ترین پدیده های هنری است ولی نخبگان و اهل هنر، چنین نگاهی به این پدیده نداشته اند و لذا لازم داریم منطق پشتیبان هیئت تدیون و در برابر نخبگان جامعه قرار گیرد و بعد به عموم جامعه معرفی شود. همچنین می­بینیم برخی ظرفیت های بزرگ هیئات مورد توجه قرار نگرفته، مثلا ظرفیتی که هیئت ها  در ساحت حکمرانی داشته و دارند. به این دلیل می­طلبد و ما نیازمند آنیم که یک نگاه علمی و تخصصی، منطق پشتیبان اقدامات هیئات در عرصه های مختلف را تدوین و معرفی کند. و امروز شاهد یکی از این چشمه های جوشان هستیم و انتظار هم همین است از مجموعه ای مثل دانشگاه امام صادق و مرکز احیاء امر. این خلا را این دوستان باید پر کنند و این کار روی زمین مانده را باید چنین دوستانی انجام دهند و خدا به کارهای روی زمین مانده برکت می دهد. امیدواریم این نشریه چشم و چراغ و دیده بان هیئت باشد و موشکافانه و دقیق و منصفانه هیئت را بررسی کند. در پایان نیز اظهار داشتند که کثرت و تنوع چنین نشریاتی مطلوب است و امیدواریم با نشریات و فصلنامه­های تخصصی در موضوع هیئت مواجه بشویم و إن شاء الله که عین به عیون تبدیل شود.

دکتر سیدبشیر حسینی نیز با توجه به موضوع دومین شماره فصلنامه "ع" بیان داشتند؛ هیأت اصالتا عمیق ترین، اصیل ترین و جریان سازترین رسانه شیعی است. و امیدواریم فصلنامه "ع" بتواند پرچم عرفان هیئت را بالا برده و به معرفت افزایی در این عرصه منجر شود. ایشان افزودند؛ شور و حیاتی که در هیئات موج می زند تا امروز به نحو مدون و مکتوب ارائه نشده بود و فصلنامه عین میتواند فرصت ارائه این نعمات به جامعه باشد. نشریه ع هم چشم هست و هم چشمه و إن شاء الله پیشران هیئت باشد و بتوانیم این سرمایه هیئت را جهانی تر کنیم و مقدمه ظهور باشد.

فصلنامه عین در اولین شماره خود که در بهار امسال منتشر شد، به موضوع هیئت و فرهنگسازی پرداخت و در دومین شماره خود (تابستان 1400) به موضوع هیئت و رسانه پرداخته است و بزرگورانی همچون آیت الله میرباقری و حجت الاسلام پناهیان و همچنین برخی اساتید دانشگاه همچون دکتر خندان، دکتر باهنر، دکتر آشنا، دکتر خانی، دکتر غمامی و ... به ارائه دیدگاه های خود در این موضوع پرداخته اند. همچنین برخی فعالان عرصه رسانه هیئت همچون رضا صیادی (مدیر مسئول پایگاه عقیق) و حاج حسن پنجه شاهی (مسئول هیئت و مدیر رسانه هیئت رایه العباس چیذر) به بیان تجارب خود در این عرصه پرداخته اند.

دومین شماره از فصلنامه "ع" که به بررسی تخصصی حوزه هیأت و رسانه پرداخته است را می توانید در سایت مرکز احیاءامر http://ehyayeamr.ir/ با ارسال رایگان به سراسر کشور، سفارش داده و نسخه دیجیتال این نشریه را از نرم افزار طاقچه دریافت کنید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره 09196967320 تماس بگیرید.